Dlaczego warto korzystać z aromaterapii?

10 najlepszych ziol do aromaterapii
10 najpopularniejszych ziół do aromaterapii
26 czerwca, 2020
Dlaczego warto korzystać z aromaterapii

Olejki eteryczne, stanowiące podstawę aromaterapii, są wykorzystywane w medycynie naturalnej już od 5000 lat. Chociaż moc zapachów jest znana od wieków, to dzisiaj jest równie skuteczna i z powodzeniem stosowana w leczeniu różnych dolegliwości. Kiedy warto sięgnąć po aromaterapię? Jakie zalety posiadają olejki zapachowe? Które są najbardziej popularne i jak należy właściwie z nich korzystać?

Aromaterapia- kiedy może pomóc?

Aromaterapia zrodziła się w starożytnym Egipcie, jednak jej obecna forma stała się znana w latach 20. minionego wieku. W dzisiejszych czasach, bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, ludzie są narażeni na stres. Szybkie tempo życia i nadmiar obowiązków sprawiają, że wiele osób zmaga się ze zmęczeniem i złym samopoczuciem. Wiążą się z tym również inne dolegliwości, takie jak nawracający ból głowy, bezsenność, ataki paniki i stany lękowe. W leczeniu tego typu chorób cywilizacyjnych ogromną pomocą może okazać się właśnie aromaterapia. Olejki eteryczne, a także zioła do aromaterapii są naturalne i bezpieczne, a przy tym cechuje je niezwykła skuteczność. Oprócz działania antystresowego i kojącego, wiele olejków wykazuje również działanie przeciwzapalne, bakteriobójcze, wykrztuśne, przeciwobrzękowe oraz immunostymulujące. Dlatego mogą być używane w leczeniu objawów grypy, czy też w okresie jesienno-zimowym w ramach wzmacniania odporności organizmu.

Jakie są najlepsze formy aromaterapii?

Najprościej mówiąc, aromaterapia to leczenie zapachem. Można więc korzystać z dobroczynnego działania olejków eterycznych na różne sposoby. Warto pamiętać, że zapach wnika do organizmu nie tylko przez drogi oddechowe, ale również przez skórę. Najpopularniejsze jest wykonywanie masaży przy użyciu wybranego olejku, a także dodawanie ich do kąpieli lub inhalacji. Masaż jako forma aromaterapii szczególnie polecany jest osobom, które zmagają się z bólami reumatycznymi, a także bólami kręgosłupa lub napięciem mięśni. Wmasowanie olejku w skórę działa relaksująco, ujędrnia ją i upiększa, a co ważniejsze- niesie ukojenie w bólu. W walce ze stresem, bezsennością i niepokojem najlepiej wlać odrobinę olejku do kąpieli i pozwolić, by unoszący się zapach uciszył zmysły i uspokoił umysł. W wypadku kataru i kaszlu warto zastosować 15-minutową inhalację z olejkiem lub stosując zioła do aromaterapii. W celach inhalacyjnych przydatne mogą okazać się waporyzatory. Specjalistyczne vaporizery to nowoczesne wynalazki, dzięki którym można przyswajać korzystne działanie ziół i olejków w wygodnej formie. Skutecznie działa też aromatyzacja pomieszczeń. Używane są do tego kominki aromaterapeutyczne, waporyzatory stacjonarne lub specjalne nawilżacze powietrza. Dla osób będących często w ruchu przeznaczone są natomiast waporyzatory przenośne. Zastosowanie aromaterapii jest bardzo szerokie, a metodę należy dostosować do danej dolegliwości i osobistych potrzeb. Różne zapachy można z powodzeniem łączyć ze sobą i mieszać.

Jakie olejki warto stosować w aromaterapii?

Na rynku możemy znaleźć mnóstwo zapachów owocowych, kwiatowych i ziołowych. Na opakowaniach olejków zazwyczaj można przeczytać na jaką dolegliwość są polecane. Warto umiejętnie korzystać z tych informacji. Jakie olejki cieszą się największą popularnością?

Jeśli chodzi o zapachy pobudzające i dodające energii, na przykład w okresie zimowym, dobrze jest sięgnąć po olejek pomarańczowy, cytrynowy, bergamotowy lub grejpfrutowy. Jeśli chodzi o olejki, które wykazują działanie przeciwwirusowe oraz aktywność immunostymulującą, częstym wyborem jest olejek pichtowy, sosnowy, eukaliptusowy oraz z mięty pieprzowej. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się olejki, które pomagają w walce ze stresem i bezsennością. Takie relaksujące, kojące działanie wykazuje między innymi olejek:

  • lawendowy,
  • jałowcowy,
  • melisowy,
  • z werbeny egzotycznej,
  • ze skórki mandarynki,
  • cynamonowy,
  • waniliowy.

Chociaż aromaterapia nie jest cudownym remedium na każdą dolegliwość i chorobę, to w wielu wypadkach może przynieść znaczną poprawę. To właśnie po tą naturalną i nieinwazyjną metodę leczenia warto sięgnąć przed udaniem się po silne środki farmaceutyczne. Umiejętnie stosowana aromaterapia z pewnością wpływa korzystnie na zdrowie i samopoczucie. Olejki eteryczne można łatwo stosować we własnym domu, a mnogość zapachów dostępnych na rynku sprawia, że każdy może znaleźć skuteczną odpowiedź na swoje dolegliwości.

Dodaj komentarz

cheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on salecheap sneakers on sale
shop